Informace o pneumatikách

Správná velikost pneumatiky

Chcete-li vybrat správné pneumatiky pro vaše vozidlo, potřebujete znát správné rozměry. Můžete si prohlédnout příručku výrobce vozidla nebo registrační certifikát. Také si můžete prohlédnout boční stěny pneumatik, které se ve vašem vozidle nacházejí.

185 (Width) - je normální šířka pneumatiky v mm

55 (Profile) - profil - není to výška v mm, ale procentní poměr šířky, měl by být vybrán přesně

R - pro radiální pneumatiku jsou všechny pneumatiky pro cestující v současné době radiální

15 (Tyre size) - velikost průměru ráfku v palcích

81 (Load index) - Index zatížení - kolik hmotnosti může nést jednu pneumatiku, definuje ji podle tabulky, v tomto případě 81 znamená 462kg

H (Speed rating) - Index rychlosti - jaká je maximální rychlost, kterou můžete tuto pneumatiku řídit, zde H znamená 210 km / h

 

Označení pneumatik EU

V listopadu 2012 byla zavedena standardní značka pro pneumatiky pro vozidla. Na základě tří kritérií poskytuje informace o účinnosti paliva, hodnocení přilnavosti za mokra a hladinách hluku.

 

Účinnost paliva - tato značka ukazuje, jak se pneumatika vyvíjí při spotřebě paliva - palivová účinnost je odstupňována od A do G (hodnocení D se nepoužívá pro osobní automobily). Rozdíl mezi ratingem A a ratingem G by mohl znamenat snížení spotřeby paliva až o 7,5%. Chcete-li to v reálném vyjádření, výběr pneumatik s hodnotou A namísto pneumatik s hodnotou G vám může ušetřit více než 6 litrů paliva každých 1000 kilometrů (na základě průměrné spotřeby 8 litrů / 100 km)

Mokrá přilnavost - Tento štítek ukazuje, jak dobře brzdí pneumatika na mokré vozovce. Hodnoceno od A do G (hodnocení D a G se nepoužívají pro osobní automobily). V nouzové situaci může mít pár metrů velký rozdíl. U osobních automobilů, které používají plné brzdy od 50 km / h, bude sada pneumatik s jmenovitou hodnotou A brzdit až o 18 metrů kratší než sada pneumatik s hodnotou F (brzdná dráha se může lišit podle jízdních podmínek a dalších ovlivňujících faktorů)

Hlučnost (Noice) - Tato značka zobrazuje hladinu hluku v decibelech pneumatiky. Pneumatika je rozdělena do tří kategorií, které jsou ilustrovány třemi vlnami: 1 černou vlnou - Tichý (3dB nebo více pod evropským limitem), 2 černé vlny - Střední (mezi evropskou hranicí a 3dB níže) a 3 černými vlnami - Hlučný Evropský   limit

Index zatížení / rychlosti

Na bočnici pneumatiky vedle velikosti zůstávají 2 (3) číslice a písmeno (například 91V). Jedná se o Index zatížení a Index rychlosti.

 

Index zatížení (91 - Load index) - označuje nosnost pneumatiky nebo jakou hmotnost může pneumatika podporovat. Například odpověď na podporu 615 kg pro každou pneumatiku při maximálním tlaku vzduchu.

Zkontrolujte index zatížení podle doporučení výrobce a hmotnosti vozidla.

Najdete zde detailní tabulku s nejběžnějšími indexy zatížení pro osobní a terénní automobily a dodávky.

 

Index rychlosti (V - Speed index) - maximální rychlost, kterou je pneumatika schopna udržovat. Vždy je reprezentován písmenem (v příkladu výše - V). V tomto případě písmeno V znamená 240 km / h

Zkontrolujte rychlostní index podle potenciálu vozidla a jízdní plochy.

Zde jsou nejpopulárnější rychlostní indexy:

M - 130km/h     Q - 160km/h      T - 190km/h       V - 240km/h

N - 140km/h      R - 170km/h       U - 200km/h      W - 270km/h

P - 150km/h       S - 180km/h       H - 210km/h       Y - 300km/h

 

Index Z-rychlosti se zobrazuje u pneumatik s maximálními omezeními rychlosti. Například když velikost pneumatiky je 285 / 35ZR19 (99Y) a 99Y je v závorkách, tato pneumatika může být pohonem s více než 300 km / h

 

Zvláštní značky

Hned vedle velikosti a načtení indexu rychlosti některé pneumatiky mají další značky s dalšími informacemi:

 

 

XL (RF) - eXtra zatížení (nebo zesílená) - pneumatika, která umožňuje vyšší tlak než normální pro stejnou velikost. Například můžete mít velikost 205 / 55R16 91W nebo 205 / 55R16 94W XL. V prvním případě může pneumatika nést 615 kg, zatímco druhá - 670 kg.

 

 

Run-flat - pneumatika, která vám umožňuje pokračovat v jízdě v případě nízkého tlaku v důsledku perforace nebo jiného problému. Aby byla zajištěna bezpečnost v takové situaci, musí pneumatika Run-flat udržovat určité parametry rychlosti a vzdálenosti - max 80 km / h po dobu 80 km.

Různé společnosti používají různé značky o technologii run-flat - RFT nebo EXT pro Bridgestone, SSR používá společnost Continental, ROF pro společnosti Dunlop a Goodyear a ZP používané společností Michelin.

 

 

M + S - bláto a sníh - tato značka se běžně vyskytuje u celoročních pneumatik se samočistícím běhounem a průměrnou trakcí v bahnitých nebo zasněžených podmínkách. Přesto to neznamená, že pneumatika s takovou známkou je zimní pneumatika. Všechny zimní pneumatiky nesou tuto značku, naopak to není pravda. Značka M + S je výsledkem autonomní klasifikace výrobců. To je také možné nalézt na letních terénních pneumatikách.

 

 

FR (MFS, FP, FSL) - ochrana příruby ráfku - je to přídavná vrstva gumy na boční stěně pneumatiky, která chrání ráfek před poškozeným kontaktem s obrubníkem. Obvykle pneumatiky s výškovým poměrem pod 55 let mají tento chránič ráfků, ale to není povinné. Je možné, že jeden model pneumatiky bude mít varianty s ochranou ráfku nebo bez něj na stejné velikosti.

 

Další speciální značky, které vám mohou poskytnout více informací o pneumatikách, jsou:

BSL - černá písmena na bocích pneumatiky

BSW - Černý bok pneumatiky

OWL - Bílý obrys písmen

ORWL - Zvýrazněné bílé písmo

RBL - Pneumatiky s černým značením

RWL - Pneumatika s bílým označením

TL - pneumatika TubeLess

TT - Pneumatika s duší, pneumatika musí být použita s vnitřní trubkou

vnější (vnější, strana směřující ven) - u asymetrických pneumatik uveďte, jak má být pneumatika namontována

šipky - pro pneumatiky se směrem, ukazuje směr otáčení

OE / Originální vybavení

Pneumatiky původního vybavení, známé také jako pneumatiky OEM nebo pneumatiky OE, jsou pneumatiky, které jsou namontovány na novém vozidle v době jeho nákupu. Výrobce si je vybere pro optimalizovaný výkon podle vlastností vozidla.

Výrobci pneumatik používají speciální značky OE pro různé značky automobilů:

 * - BMW

 

AO, AOE - Audi

 

"B" in a circle, B, B1, BL - Bentley

 

C1 - Chrysler

 

F, K-1, K-2 - Ferrari

 

H-0, H-1 - Honda

 

H - Hyundai

 

J, "J" v kruhu - Jaguar

 

LTS - Lotus

 

MGT - Maserati

 

MC, MC1 - McLaren

 

MO - Mercedes

 

MOE - Mercedes Extended runflat

 

N0...N6 - Porsche

 

R01, R02 - Audi Quattro

 

VW – Volkswagen

DOT

 

Kód DOT (pocházející z ministerstva dopravy) je značka na pneumatikách, která obsahuje konkrétní informace o tom, kde a kdy byla pneumatika vyrobena. Pro koncového uživatele nejdůležitější část tohoto kódu je datum výroby. Jedná se o čtyři číslice (například 3717), jelikož první dva se týkají týdne výroby a druhých dvou - roku. V tomto případě 3717 znamená - 37. týden roku 2017

 !!! Všichni největší výrobci jako Bridgestone, Continental, Dunlop a Goodyear, Michelin a Pirelli zaručují kvalitu pneumatik po dobu nejméně 5 let od data proudce, jestli jsou uchovávány za optimálních skladovacích podmínek (teplota, vlhkost , pozice atd.) !!!